הקרב על הטאלנט הוא בכלל בבית

פיתוח קריירה בארגון לעובדים ולמנהלים

ממתי אנחנו עסוקים כל הזמן בלהלחם?

מה משותף לגוגל, לחיל האויר, למשרד האוצר, לסודהסטרים ולחברת היעוץ מקינזי? כולם נלחמים כדי לקחת אליהם את האנשים שהם מגדירים ‘הטובים ביותר’ או בכינוי המקובל – ‘טאלנטים’.

טאלנט הוא מושג מפתח בשיח הארגוני היום, ולמעשה מרבית הארגונים שרואים עצמם תלויים באיכות הביצועים של האנשים שלהם כדי להצליח, רואים את עצמם ברמה זו או אחרת כנמצאים במלחמה מתמדת – ‘המלחמה על הטאלנט’.

המושג ‘המלחמה על הטאלנט’ הומצא בשנת 1997. כמובן שגם עד אז ארגונים ניסו למשוך את האנשים הטובים. אולם השיח מאז התפתח והשפיע והשפיע השפעה עמוקה על תרבות העבודה בארגונים.

ניתן לנסח את הנראטיב שמאחורי המלחמה הזו, כלומר הסיפור המקובל על הרוב, בערך כך:

ההצלחה של הארגון שלנו תקום ותיפול על זה שנצליח לאייש את התפקידים אצלנו ובפרט הרגישים והחשובים ביותר באנשים הכי טובים. האנשים האלה מחזיקים בצירוף נדיר מאוד של כשרונות טבעיים, תכונות אישיות וניסיון שהוא בדיוק מה שאנחנו מחפשים ובקיצור – טאלנטים. המטרה שלנו בגיוס היא להלחם עליהם מול המתחרים, למצוא אותם ולמשוך אותם אלינו. לאחר שהם אצלנו התפקיד שלנו הוא לפנק אותם ולספק אותם כל כך הרבה שהם לא יעזבו אותנו ומצד שני להפיק מהטאלנטיות שלהם את המקסימום במינימום זמן כי לך תדע מתי יגנבו לנו אותם.

מה הבעיה עם המלחמה הנצחית על הטאלנט?

לעיתים, במקום להתרכז בפיתוח הפונציאל האנושי של כלל העובדים, נוצרים ‘מעמדות’ ושיח שגורם לעיסוק מוגזם בשכבה צרה של עובדים, שגם אם הם מוכשרים אינם יכולים ליצור ערך ללא שיתוף פעולה עם כולם.

בנוסף, נוצרת לעיתים השקעת חסר ביצירת מרחב שמעודד את מיצוי הפוטנציאל החבוי בעובדים שאינם נתפסים מיידית כ-‘טאלנטים’ ובכך מתפספסים אנשים מצוינים. ואלו רק חלק מהבעיות.

הראייה הצרה של טאלנט כמישהו שבדיוק יודע לעשות מה שאנחנו רוצים והוא יהלום נדיר שאתם מתחרים עליו מול חברות אחרות – הוא רעיון שאיננו בר קיימא. אם אתם מזהים שמועמד הוא טאלנט, אפשר להיות די בטוחים שאתם לא היחידים. הטאלנטים הופכים להיות הסלבריטאים של שוק העבודה. טאלנטים בכלל לא מחפשים עבודה. העבודה מחפשת אותם, וכך חברות מתחרות זו בזו לא רק במשיכה אלא גם בעידוד עזיבה.

תרבות הטאלנט דומה לתרבות הסלב, לשם חדרה גם כן המילה טאלנט. הם הופכים להיות ‘סקסיים מדי’ מכדי להיות מזוהים עם מקום אחד, ומזדהים יותר עם האליטה המקצועית שלהם שהיא על-ארגונית.

גם אם הארגון שלכם מצליחים כרגע במלחמה הזו – יבוא יום בו ארגון מתחרה יציע לטאלנטים יותר מקצועית או חומרית, והמחיר עבורכם יהיה כבד.

איך אפשר לנצח בכל זאת?

המלחמה על הטאלנט היא כמובן מלחמה ראויה כחלק מארגז הכלים, אבל ארגון שמתמקד רק בה מפספס את העיקר. גם המלחמה על שימור אותם ‘טאלנטים’ או סופרסטארים בארגון שלנו היא לא פני הכל.

כל המחקרים על רמת הפריון הנמוכה של עובדי ארגונים מראים עד כמה הפוטנציאל האמיתי נמצא בכלל במקום אחר. למעשה, אתם יכולים לדמיין את רוב הארגונים כמקומות שבהם משתמשים ביהלומים לא מלוטשים, הדומים במראם לחצץ – כחצץ לבניה.

הגדרה אלטרנטיבית למונח טאלנט היא, הפוטנציאל המיטבי של אדם מסוים ליצור ערך בארגון שלנו. לפי הגדרה זו, העובדים במצבם הסטנדרטי ברוב הארגונים דומים ליהלומים בלתי מלוטשים, unpolished diamonds או בקיצור, UD’s. מונח זה, שטבע מנכ”ל iDecide, יובל שפיר, ממחיש היכן נמצא הפוטנציאל הגדול ביותר של ארגונים לצמיחה: הפיכת הארגון לחממה להפיכת כל עובד באופן פוטנציאלי לטאלנט.

טאלנטים שצמחו ככאלו בתוך הארגון יהיו לא סתם כוכבים, אלא אנשים שהיכולות שלהם חושלו בהקשר של יצירת הערך הספציפי שהארגון שלכם צריך, ושהארגון נתפס בעיניהם לא כלקוח לעת עתה, אלא כמקור כוחם וצמיחתם המקצועיים.

ארגון שישכיל להוסיף לסל הכלים שלו גישה כזו בנושא טיפוח טאלנטים, יקנה את עולמו וישיג יתרון בר קיימא.

המלחמה על הטאלנט בפנים

מלחמה על פיתוח הטאלנט הפנימי פועלת לפי עקרון הניצחון המרובע – ארגון, עובד, משק וקהילה.

ראוי להסתכל על הטאלנטיות כיעד צמיחה לכל אדם, ולא רק ליחידי סגולה שכבר יש להם את זה. ראוי להסתכל על הטאלנטיות כמונח רחב שיש בו גם סגולות ויכולות שאנחנו יודעים שאנחנו מחפשים לחברה שלנו, וגם סגולות ויכולות שנגלה על הדרך שיכולות לחולל נפלאות ולא יכולנו לחזות מראש, לא שמישהו יגלה אותן ולא שהן יהיו כל כך חיוניות לחברה.

הקרב על הטאלנט הוא לא קרב מול המתחרים – הוא קרב על הסרת החסמים שלנו, על להאיר את נקודות העיוורון שלנו. אנחנו ‘משאירים כסף על השולחן’ כשאנחנו לא מפתחים את הטאלנט בפנים וכשאנחנו חושבים שאנחנו מבינים מראש את כל אפשרויות הביטוי לטאלנט. ההרצאה הזו תלמד אתכם לאזן את התמונה ולהסתכל על טאלנט בצורה מורכבת יותר.

הגיע הזמן להתחיל להלחם על הטאלנט שבפנים, ויפה שעה אחת קודם.

שירותים קשורים
סדנת עומק

איך מעצבים ארגון ציבורי כחממה להתפתחות של טאלנטים באמצעים פשוטים וללא מהפיכות

וובינר / הרצאה

הרצאת הדגל למעסיקים! כך תהפכו את הארגון לפלטפורמה לקידום הקריירה של העובדים שלכם.