גם אתם לא מבני המזל שבטוחים מגיל שש מה הם רוצים לעשות בחיים, אין סיבה לדאגה. לא משנה כמה זמן עוד ייקח לכם עד שתבחרו מה ללמוד, קבלו את ההתלבטות באהבה ובכמה שפחות לחץ. בחירת כיוון מקצועי היא נושא לא פשוט, אבל כעזרה ראשונה ריכזנו עבורכם כמה כללי ‘עשה ואל תעשה’:

כללי ‘אל תעשה’

אל תבנו על הטיול – הביקור במצ’ו פיצ’ו לא יבהיר לכם אם עבודה סוציאלית זה היעוד שלכם, בדיוק כמו ששבועיים באשרם בהודו לא ישכנעו אתכם יותר בכיוון של מנהל עסקים. רוב האנשים לא עוברים בטיול שום חוויה שמקלה עליהם בבחירת הכיוון המקצועי.

אל תבחרו במשהו כי אחרים חושבים שהוא טוב – הייתם אוכלים משהו שאתם לא אוהבים רק בגלל שלמישהו אחר זה טעים? יכול בהחלט להיות שאתם לא תיהנו ממקצוע שהרבה אנשים אחרים כן נהנים ממנו. אם לא תיהנו ולא תתחברו למקצוע, יהיה לכם קשה להצליח.

‘נגעת-נסעת’ – מה שנכון בשש-בש נכון גם כאן, אל תירשמו ללימודים ותמשיכו להתלבט. כשבוחרים במסלול לימודים מתרכזים רק בו ועושים זאת מכל הלב. אם בכל זאת טועים בבחירה הדבר יתגלה מעצמו ותוכלו לתקן בהמשך. בינתיים אין טעם להעביר את הזמן במכללה או באוניברסיטה במחשבות חרטה.

כללי ‘עשה’

בידקו את כל האפשרויות שלכם – עיברו על כל אפשרויות הלימודים בעזרת אתרי אינטרנט או שנתונים (תכניות לימודים) של מכללות ואוניברסיטאות, ובמידת הצורך הכינו רשימה של אפשרויות שמתוכה תוכלו לערוך סינון ולבחור.

הגדירו מה חשוב לכם במקצוע – חישבו מהם הדברים שתיהנו לעשות במהלך העבודה. מה נהניתם לעשות עד היום? חישבו גם מה ייתן לכם סיפוק בסוף יום העבודה – משכורת גבוהה, משרה בטוחה או תחושה שעזרתם לזולת? הכינו רשימה של דברים שחשוב לכם למצוא במקצוע ובררו אילו מקצועות ותחומי לימודים יכולים להתאים להם.

בצעו מחקר על הכיוונים שאתם שוקלים – בקרו בקמפוסים ושאלו סטודנטים על תכני הלימוד ועל שביעות רצונם ממוסד הלימודים. דברו עם אנשים העוסקים במקצוע בו אתם מתעניינים ושאלו אותם כיצד נראה היומיום שלהם, ומהם היתרונות והחסרונות של המקצוע. היכנסו לפורומים באינטרנט, העוסקים בנושאים אלו (למשל, בתפוז וב-ynet) ובקשו עצות.

בנוסף לכללים אלו, תוכלו לקבל עזרה נוספת אם תירשמו לסדנא למציאת כיוון מקצועי, המתקיימת באיזורים רבים בארץ, ותקבלו ליווי מקיף עד לבחירה שלכם. הסדנא ניתנת במחיר סימלי לחיילים משוחררים (עד 5 שנים) ולבוגרי שירות לאומי.

גם אם מחכה לכם תקופה של חוסר ודאות, אל תשכחו שזה זמני. אם תשקיעו מאמץ ותשתמשו בכלים הנכונים, תגיעו למסקנה הנכונה ביותר עבורכם ותיהנו מההצלחה!