לגדל ילד מוכשר לַמָּחָר

פיתוח קריירה בארגון לעובדים ולמנהלים

הדברים הכי חשובים שלא ידעתם על גידול ילדים

הרצאה להורים לילדים מגיל לידה ועד 18

התרבות שלנו מלאה במידע ועצות לגבי גידול ילדים חברותיים, שמחים או מצליחים בלימודים, שמירה על בריאות, זהירות מסכנות, ועוד.

אך אין בנמצא הדרכה, כיצד לגדל ילד שיהיה מבוגר מאושר ומצליח בחיי העשיה שלו. המשפחה היא הארגון הראשון שבו מתפקד ילד, והיא משפיעה מאוד על בחירותיו ועל התנהלותו בקריירה העתידית שלו.

בהרצאה זו נסביר לכם, כיצד ניתן לטפח בילד את הכישורים שיהפכו אותו למוכן יותר לעולם תעסוקה רב-תמורות שעתידו לוט בערפל. הזרעים שתזרעו חשובים לאושרו ולהצלחתו בחייו הבוגרים, אך ישפיעו רבות גם על תחושת המסוגלות, השמחה וההשתלבות שלו בתקופת הילדות.

בסיס חיוני לחיים מאושרים

ההרצאה תתן לכם כלים מעשיים לחיזוק היכולת של המשפחה לשמש בסיס לעתיד מוצלח, כך שבבוא העת ילדיכם יידעו לזהות בעצמם העדפות וחוזקות בצורה מורכבת ובוגרת, יידעו לתקשר לאחרים את כשרונותיהם, ויידעו להצליח בארגונים בהם ישתלבו.

בתור מי שמכירים את הילדים לאורך כל חייהם, תוכלו לסייע להם לזהות במה הם טובים ומה מושך אותם, וגם לתמוך, לחזק ולעודד בדרך שנכונה להם.

בואו לשמוע איך להגדיל את הסיכוי שילדיכם יקומו בבוקר לעבודה מרבית חייהם הבוגרים עם חיוך.

 

שאלות ותשובות
למי מיועדת ההרצאה?

ההרצאה הזה מיועד למי שמתעניין בגידול ילדים שנכון לעולם החדש – הורים, אנשים שרוצים לחשוב על הלמה והאיך לפני שיהיו הורים, אנשי חינוך וטיפול בילדים, וגם דודים מסורים במיוחד. היא מיועדת להורים לילדים בכל גיל, מלידה ועד 18, משום שבכל טווח הגילאים הזה ישנם עקרונות מסוימים בחינוך לעולם המחר שאפשר ורצוי ליישם. כל משתתף בהרצאה יוכל להתאים את העקרונות האלה לגיל ולשאר הנסיבות המתאימות לילדיו.

האם רלוונטי לעסוק בעתיד הרחוק כבר בגיל הרך?

חינוך הוא שילוב בין דאגה להווה לדאגה לעתיד. גם אם איננו מודעים לכך ביומיום, אנחנו עוסקים ממילא כל הזמן בעתיד של הילדים. אם ילד מטפל בבובה או רגיש לבעלי חיים, מתבדחים ההורים מיד שבודאי הוא יהיה פסיכולוג או וטרינר, ועל ילדה שבונה מגדלים ויצירות בלגו יגידו שתהיה מהנדסת.

בתחומים מסוימים, ההורים מתכוננים במפורש לעתיד הרחוק – פותחים לילד קופת חיסכון ודואגים לעצמם לביטוח חיים. וגם הילדים רומזים כבר מגיל צעיר, שהם מתכוננים לעתיד שלהם – מגיל צעיר הם משחקים משחקי תפקידים של עולם המבוגרים, עובדים במקצועות בולטים כמו רפואה וכבאות, עורכים חתונות ומתחפשים לגיבורי על.

למעשה, לפי תיאוריות התפתחותיות, חלק ניכר מהזרעים לקריירה מוצלחת יותר או פחות נזרעים החל מגילאים צעירים מאוד, אם נרצה ואם לאו.

האם גידול ילדים מוכנים לעולם המחר איננו תפקידה של מערכת החינוך?

ללא ספק, חלק מתפקידה של מערכת החינוך, הוא להקנות לילדים כישורים לעתיד שבו יהיו אנשים יצרניים. אלא שלצערנו, מערכות חינוך בכל העולם מחפשות את דרכן, ומודות שאינן יודעות כיצד להכין את הילדים לעולם המחר.

יתכן מאוד שילדיכם יפגשו מורים שהם אנשי מעלה שיתרמו לחייהם רבות. אולם הבעיה נעוצה במערכת – המודל של מערכת החינוך בנוי לעולם התעסוקה של עידן המהפיכה התעשייתית, שהסתיים לפני כמאה וחמישים שנים.

ילדים הופכים לנערים, ולאחר מכן לצעירים שיוצאים ממערכת החינוך וממערכת ההשכלה הגבוהה, ורבים מהם חוזרים על אותם משפטים:

  1. “אני לא יודע מה אני רוצה”
  2. “אני לא מוצא עבודות מספיק טובות”
  3. “אני לא מסתדר עם מקום העבודה”

הם אינם מוכנים לדינמיקה, למגמות, לחוקים ולצרכים של עולם העבודה החדש, מרגישים מוחלשים ויודעים שזמנם בוזבז והם לא קיבלו הכנה ראויה.

ההרצאה נועדה להקנות להורים גישה וכלים בסיסיים להעניק לילדיהם את אשר מערכת החינוך איננה מסוגלת כיום להעניק להם, מתוך גישה של מחויבות ואחריות מלאה לגידול ילדיהם.

מה זה אומר, 'ילד מוכשר למחר'?

ילד מוכשר למחר, הוא ילד שיהיה מסוגל להגשים את עצמו בחיים יצרניים מלאים, ויוכל לנהל מסלול קריירה שיעניק לו שילוב של הנאה, סיפוק ופרנסה. שילוב כזה, שמביא לאורך זמן לשביעות רצון, איננו כה נפוץ כמו שהיינו רוצים להאמין.

למעשה, לילד כזה יהיו כלים טובים יותר להיות מאושר בתחומי חיים אחרים – שכן שביעות רצון בתחום אחד מקרינה על שאר התחומים, ולהיפך – אי שביעות רצון, קושי, מצוקה ומחסור בתחום של חיי העבודה, עלול להקרין על תחומים אחרים כמו זוגיות, משפחה וחיי חברה.

למה להשקיע במחר על חשבון היום?

להיפך – הכלים שמקבלים בהרצאה יעזרו לילד לשגשג היום לא פחות מאשר בעתיד. כל ילד יכול להנות כבר היום מהורים שמודעים לצורך ומסוגלים לסייע לו לטפח את המודעות שלו לתחומי העניין ולחוזקות שלו, את הכישורים החברתיים שלו בהקשרים משימתיים, וגישה בריאה לעשייה.

קשה לי מספיק. מה עוד ההרצאה הזו באה לדרוש ממני כהורה?

כל הורה יודע, שעל חוסר השקעה משלמים בריבית… ההרצאה תלמד אתכם גישות וכלים מסוימים שיגרמו לכם להתנהג בצורה בונה יותר באותו הזמן שאתם משקיעים ממילא, או לחילופין בהשקעה נוספת סבירה, לקצור סיפוק, יחסים טובים, וירידה בקונפליקטים עם הילדים. ישנם תהליכים שונים שתוכלו לבצע עם הילדים בטווחים שונים – קצר, בינוני או ארוך. כל אחד מהם ישתלם לכם בסופו של דבר.

לכן, יותר משההרצאה דורשת זמן היא דורשת מחויבות למצוינות בעבודה החשובה ביותר שאי פעם תידרשו לבצע – הורות. מי שבוחר ברמת המחויבות הזו, לא יתקשה ליישם את הדברים.

שמעתי הרבה בנושא הורות. מה תלמד אותי ההרצאה הזו?

הרצאה זו מבוססת על זוית הראייה הייחודית ל-iDecide כמי שמלווה מבוגרים צעירים בגילאי 18-35, וחקרה ומיפתה את כל הגורמים שעשויים לסייע או לעכב בבניית חיים יצרניים מאושרים.

מתוך כך, בנינו מודל שתכליתו לזרוע את הזרעים הנכונים לאורך כל שנות ההורות. התורה שאנו מלמדים איננה מתיימרת להוות תורה חינוכית שלמה או להחליף שיטות, כלים ותורות של גידול ילדים, אלא להשלים אותן באספקט של הכנה לחיי העשייה.

האם אתם מתבססים על תיאוריות מוכחות?

היכן שאפשר, כן. יחד עם זאת חשוב להדגיש – בגידול ילדים לא מוכרת דרך מדעית שהיא מוכחת באופן שלם או כתורה יחידה. לכל היותר, ישנם מודלים והיבטים שונים שנבדקו בכלים מדעיים כאלה ואחרים. עם זאת, בניגוד למכונה, שאנחנו מבינים את המדע מאחוריה, הילד הוא יצור הרבה יותר מסובך וההתפתחות שלו זה תהליך שבו רב הנסתר על הגלוי, ורצוי תמיד להביא בחשבון שישנן שאלות פתוחות שהתשובה עליהן היא עניין הנתון לבחירתנו.

גידול ילדים ‘נכון’ משלב את האינטואיציה שלכם עם הערכים ועם פילוסופית החיים שלכם, ביחד עם כלים וכללים מסוימים שהם חיצוניים ומומלצים לפי תאוריות כאלה ואחרות, שחלקם מגובים במחקרים, ושאתם מיישמים בדרככם.

המדע מספק רמזים, ואת הפרקטיקה אתם משלימים לבד כל הזמן. בבניית התורה שמאחורי הרצאה זו נעזרנו בידע בעיקר מתחומי הפסיכולוגיה ההתפתחותית, אנתרופולוגיה (שבודקת בין השאר כיצד חברות מסורתיות מגדלות ילדים), פסיכולוגיה חיובית, פסיכולוגיה אבולוציונית, אימון, תקשורת מקרבת, תיאוריות חינוכיות ועוד.

מפתחי ההרצאה מגדלים ילדים בעצמם, חיים את תחום החינוך, ומבצעים את האינטגרציה בין התחומים לא רק בתיאוריה אלא גם ביום יום.

שירותים קשורים
וובינר / הרצאה

הילדים בתחילת דרכם המקצועית וההורים בסטרס? ההרצאה תלמד אתכם מה באמת מחכה לילדים שלכם בשוק…

סדנת עומק

השתלמות מרתקת שתעזור לכם המורים להכין את התלמידים לעולם עתידי שעוד לא קיים