להפיל אותם מהכיסא בראיון עבודה

הסדנא שמחזקת את הבטחון ועוזרת להצטיין בראיון

הדרך לראיון מוצלח מתחילה בבניית מאגר מסרים כתשובות לשאלות

לכל אדם תפיסות משלו לגבי ראיונות עבודה. יש אנשים שמרגישים בטוחים בעצמם, ויש אנשים שחוששים ואפילו חרדים מראיונות עבודה. לא משנה מאיזה סוג מגיע כל משתתף לסדנא, העקרונות להצטיינות במפגש הקרוי ‘ראיון עבודה’ יעזרו לו להגיע לביצועים הטובים ביותר שהוא מסוגל להם.

לצד הכנה נפשית לראיון, נבנה את הבטחון הדרוש לקראתו מתוך הבנה ממשית של מה שמחפשים המראיינים במועמד, ושל עיבוד מעמיק של החוויות מהעבר, היכולות, החוזקות, החולשות והסיפורים שיש לכל אדם לספר, על מנת להעביר את המסרים המתאימים למעסיק. בין אם המשתתף ביישן ובין אם ‘חיית במה’, הטכניקות שלנו, המשלבות אימפרוביזציה וידע מעמיק במשאבי אנוש ועקרונות שיווק ותקשורת, יעשו את העבודה.

השאלות ה-‘מתקילות’ בראיון ייראו לאחר הסדנא הזו כמו הזדמנות להעביר מסרים, ויהפכו לשאלות מתנה, כולל שאלות כגון:

  • “מה בעצם עשית בין 2011-2015?”
  • “למה עזבת את העבודה הקודמת?”
  • “מהי התכונה הכי שלילית שלך כעובד?”
  • “לכמה שכר את מצפה?”

בסדנא לומדים להקים מחסן מסרים שאפשר לאלתר ממנו תשובות מוצלחות לכל שאלה. לא רק שהמשתתפים יצאו מהן בשלום, אלא אפילו קרוב יותר למשרה הנחשקת. בנוסף, הם ידעו איך להתנהג במצבים מלחיצים, ולעשות רושם טוב גם עם מראיינים ‘קשוחים’ או כאלו שלא מרגישים איתם ‘כימיה’.

בעזרת הסדנא יגיעו המשתתפים לראיון מאתגר עם מראיין לא קל, כשהם הרבה יותר קשובים ומכוונים להצלחה.

שאלות ותשובות
מהו האורך המומלץ לסדנא?

ההכנה האידיאלית היא שני מפגשים בני 4 שעות כל אחד (סה”כ 8 שעות עגולות) – האחד מוקדש לכלים מתקדמים להתמודדות עם ראיונות עבודה באופן כללי, והשני להתמודדות עם שאלות הקשות והמאתגרות ביותר.

יחד עם זאת, במידה שישנו קושי ארגוני או תקציבי להקצות לסדנא שני מפגשים, ניתן לערוך גם מפגש הכנה אחד. על מנת שכל משתתף יוכל לתרגל מספיק, מומלץ מאוד להקדיש למפגש 4 שעות, ובכל מקרה לא פחות מ-3 שעות עגולות.

האם הסדנא מתאימה למשתתפים שלא אוהבים 'למכור' את עצמם?

התשובה המהירה ניתנת ברמת הניסוח – ישנן דרכים לנסח מסרים ענייניים לגבי היכולות והחוזקות של אדם, כך שגם אדם שנוהג לדבר בצורה צנועה ואיננו אוהב לדבר על עצמו, יוכל להרגיש איתן בנוח, ודוגמאות ניתנות בסדנא.

יחד עם זאת, יש גם תשובה מעמיקה יותר. חשוב להדגיש שהסדנא מעודדת את המשתתפים להביט בצורה עניינית על הסיטואציה של ראיון עבודה, ולהבין שהיא דורשת מהם להעביר מקסימום מידע על עצמם ועל הערך שיוכלו ליצור בתפקיד, במינימום זמן, משום שזהו השירות הטוב ביותר שיוכלו לתת למראיין.

תפקידו של המראיין לדלות מידע על ההתאמה בין האדם למשרה ואז להחליט אם היא טובה מספיק או לא. ככל שהמרואיין יסייע לו לקבל את המידע בצורה מהירה ומובנת יותר, בזכות הכנה מוקדמת, כך יצליח המראיין במשימתו ויבצע אותה בקלות רבה יותר מבחינתו.

לא דומה הדבר לסיטואציה בה אדם מדבר על עצמו באופן שאיננו משרת את הזולת ומהווה שחצנות או אגוצנטריות. זיכרו כי בראיון עבודה, נושא השיחה וההצדקה לקיום הראיון הוא השידוך האפשרי בין המועמד למשרה, ועל כך משוחחים.

הסדנא תסייע לכל מי שבא בגישה שונה להחליט אם הוא מעוניין לאמץ גישה שתקל עליו להתראיין ולספר על עצמו.

 

האם הסדנא לא תגרום לי להציג את עצמי בצורה מזויפת?

להיפך. הסדנא תמנע ממך לזייף. הסדנא בנויה לפי ערכי האותנטיות והכנות של iDecide – איננו מלמדים ‘לתחמן’ את דרכך למשרה שאיננה מתאימה לך, אלא לקבל את מלוא ההזדמנות להישקל למשרה שכן מתאימה לך. תשובות אותנטיות וכנות יכולות לקדם אדם למשרה שמתאימה לו. יחד עם זאת, התפיסה שלנו של ‘אותנטי’ איננה התפיסה הרומנטית של ‘זה מי שאני, קחו אותי אם מתאים לכם ואם לא אז להתראות’, אלא תפיסה בוגרת של ‘הבנתי מה אתם צריכים, ובחרתי מראש כיצד אני מוכן להתאים עצמי, מהי ההצעה שמבחינתי אני מניח לכם על השולחן, ולאיזו רמת השתדלות להצליח בתפקיד אני בוחר להיות מחויב פה’.

במילים אחרות, אדם שיוצא מהסדנא לא רק מתתקשר טוב יותר את מי שהוא כעובד פוטנציאלי – אלא הופך לעובד פוטנציאלי טוב יותר עקב גישה בוגרת ושלמה יותר כשהוא ניגש למשרה.

האם ניתן להתאים את הסדנא לקהל יעד ספציפי מבחינת עיסוק ורמת ניסיון?

בעוד שהעקרונות והמתודה פועלים לכל קהל יעד, הדוגמאות והדגשים כמובן שונים מאוד בין קהלים שונים. הסדנא מותאמת ברמה טובה למגוון רחב של קהלים והמנחה יכול לבחור מבין שלל דוגמאות בצורה מודולרית.

האם הסדנא מותאמת גם לקהלים מיוחדים כגון חברה חרדית, חברה ערבית, יוצאי אתיופיה, עולים וכו'?

בהחלט, כולל התחשבות בקודים תרבותיים שונים ותרגול פרשנויות של התנהגויות וסימנים מצד המראיינים, דוגמאות לתשובות העוסקות ב-‘תרגום’ הניסיון והרקע מתרבות המקור לתרבות שוק העבודה הישראלי, ואפשרות לערוך את הסדנא בשפה שונה מעברית, לפי קהל היעד. אנו מנוסים במגוון רחב של קהלי יעד והסדנא קיימת בשפות נוספות.

שירותים קשורים
סדנא קצרה

מי ששואף להתקבל למשרות מבוקשות ולהצליח בתחרות מול מועמדים מרובים, שיעשה זאת בצורה המקצועית ביותר…

סדנא קצרה

מטוב למצויין - הסדנא לעיצוב קורות חיים שצועקים תוך שש שניות: 'אני האדם שחיפשתם'. השילוב…

קורס אקדמי

הקורס האקדמי עתיר השבחים, שמעניק לסטודנטים כלים להפוך למועמדים מבוקשים לעבודה בתוך סמסטר

סדנא קצרה

הסדנא שמפצחת את הקוד של מרכזי ההערכה רוב האנשים לא אוהבים מרכזי הערכה. הם חושבים…

סדנא קצרה

משרות איכותיות עם יכולת השפעה מחכות לכם במגזר הציבורי. כך תהנו ממקסימום סיכוי להתקבל